Gepubliceerd op 8th May 2018
Gewijzigd op 24th Mar 2024
Hoe verzorg je opaal sieraden?
Opaal sieraden zijn al eeuwenlang populair, maar we krijgen nog steeds de vraag hoe je opaal sieraden het beste kunt verzorgen. Opaal is een kostbare edelsteen die, als je er goed voor zorgt, een leven lang meegaat en van generatie op generatie kan worden doorgegeven. Opalen zijn delicater dan andere edelstenen, maar ze kunnen nog steeds dagelijks worden gedragen, zolang je je aan een paar simpele regels houdt. Ongeacht of je opaal sieraden een massieve opaal, doublet of triplet bevatten, ze kunnen gemakkelijk worden verzorgd en er jarenlang fantastisch uitzien.
Tips voor het verzorgen van uw opaalsieraden
- Opaal Doublets en Triplets worden niet aanbevolen om nat te worden. Het proces van het maken van deze Opalen betekent dat er lijm wordt gebruikt tussen de dunne opaal en de achterkant. Tegenwoordig worden moderne methoden gebruikt om de Opaal te verbinden, dus water is geen probleem meer zoals in het verleden. We raden echter nog steeds aan om Opaal Doublet of Opaal Triplet Sieraden niet te dragen tijdens het beoefenen van watersporten.
- Draag nooit Opaal Sieraden terwijl u sport of in de tuin werkt. Opaal kan worden bekrast door vuildeeltjes en harde stoten kunnen ervoor zorgen dat de Opaal barst.
- Houd rekening met het type sieraden en het type zetting waarin de opaal zich bevindt. Bezelzettingen helpen de randen van de opaal meer te beschermen, terwijl klauwzettingen minder bescherming bieden. Opalen die worden gedragen op plekken met minder misbruik (zoals hangers en oorbellen) kunnen elk type zetting hebben, omdat ze niet worden blootgesteld aan zware omstandigheden.
- Opaalringen die in klauwen zijn gezet, moeten met extra zorg worden behandeld. Dit soort ringen worden voornamelijk gebruikt als cocktailringen die af en toe worden gedragen. Als u van plan bent om dagelijks een opaalring in klauwen te dragen, wees u er dan van bewust dat er een kans is dat de opaal ergens achter blijft haken.
- Koop kwaliteitsvolle opaalstenen bij een deskundige handelaar of juwelier. Bij voorkeur iemand die opaalsnijder is. Dit klinkt misschien als vreemd 'verzorgingsadvies', maar de steen die u koopt is net zo belangrijk als de zorg die u eraan besteedt. Dit is waarom. Veel juweliers kunnen de ene opaal niet van de andere onderscheiden en kunnen u niet het juiste opaalverzorgingsadvies geven. Als u weet wat u hebt... weet u ook hoe u hem moet verzorgen.
- Kan ik mijn Opalen in water leggen? Ja, dat is geen probleem. Maar als de steen een Opaal Doublet of Opaal Triplet is, is het onverstandig om hem in water te laten liggen. Zeker niet in heet water met afwasmiddel, zoals in afwaswater. De Opaal Triplet die ik aan mijn schoonzus gaf, werd in allerlei situaties gebruikt en deed het nog steeds goed na 2 jaar constant gebruik... maar dit wordt niet aanbevolen voor Triplets en Doublets, omdat het het cement kan aantasten dat de beschermende kristalkap op de steen vasthoudt. Natuurlijk hebben heet water, afwasmiddel of oliën geen invloed op massieve Opalen.
- Hoe beïnvloeden olieachtige stoffen een Opaal? Als je bedoelt dat je hem onder de auto draagt als je de olie ververst of de wiellagers vult, ... dan zal de olie niet in de steen trekken of hem op enigerlei wijze beschadigen, maar het vuil en de mogelijkheid om hem te krassen zouden het grootste probleem zijn. Olieachtige hand- en gezichtscrèmes zullen de steen echter niet beschadigen, behalve dat het zich rond een ring kan ophopen en hem er lelijk uit kan laten zien.
- Wat moet ik doen om te voorkomen dat een Opaal beschadigd raakt? Draag hem niet tijdens het tuinieren, want het zand of de aarde kan de glans van de steen afhalen, of als je te energiek wordt, kun je de steen tegen een rots slaan, en Opalen houden er niet van om op die manier behandeld te worden. (Dat geldt ook voor jou en mij). En natuurlijk is er een kans dat de gouden of zilveren klauwen beschadigd raken, en je de steen helemaal kwijt kunt raken. Doe hem af als je werk doet waarbij de steen in contact kan komen met harde oppervlakken. Een verkeerde beweging van de pols kan hem doen afbrokkelen.
- Wat moet ik doen als mijn Opaalsteen zijn glans verliest of bekrast raakt? Daarom raden we u aan om te kopen bij mensen die de steen slijpen. Als u bijvoorbeeld een steen van Opal Auctions koopt en uw steen beschadigt, kan deze in de meeste gevallen opnieuw worden gepolijst. Als Opaal na een paar jaar bekrast raakt, kan deze door de meeste juweliers of een polijster bij een slijpclub worden gepolijst.
- Hoe bewaar ik mijn Opalen voor langere tijd? Over het algemeen is het veilig om ze op te bergen, zolang de omgeving niet oververhit raakt. Het is geen slecht idee om ze in een afgesloten plastic zak te doen met een vochtige doek voor het geval ze uitdrogen. Bewaar ze niet voor langere tijd onder hete lampen, want dit kan de stenen doen barsten als de hitte zich opbouwt en in een vitrine wordt vergroot.
- Verzorging van opalen met diamanten accenten. Als u diamanten bij uw opaal sieraden hebt, met name in het geval van ringen, worden de diamanten na een tijdje erg dof, zelfs als u de ring hebt schoongemaakt. De belangrijkste reden hiervoor is dat veel mensen alleen de voorkant van de ring schoonmaken en niet de achterkant. Dus... giet gewoon wat puur wasmiddel in de achterkant van uw ring en schrob hem van binnenuit met een zachte tandenborstel in heet water. De diamanten zullen weer schitteren en het zal de opaal niet beschadigen, zolang u het niet de hele tijd doet.
- Controleer uw sieraden. Controleer uw sieraden regelmatig op klauwschade. U kunt dit zelf doen als u een vergrootglas hebt. Het is geen mysterie. Als u ziet dat de klauw los zit en de steen een beetje beweegt, is het goed om er iets aan te laten doen. Als u het item dicht bij uw oor houdt en het rammelt, kunt u het horen als de steen erg los zit. Als u het zeker wilt weten, praat dan met uw juwelier.
- Gouden sieraden schoonmaken. Elke pasta of vloeistof die is ontworpen om messing te polijsten, zal ook goud of zilver polijsten. Gebruik gewoon een zachte doek, breng de pasta aan en poets het weg. Giet er daarna een paar druppels huishoudelijk schoonmaakmiddel op, schrob het met een fijne tandenborstel en was het af onder heet water. Dit zal het goud terugbrengen naar hoe het was toen u de sieraden kocht.
Methoden voor het reinigen van opaal sieraden
Vermijd altijd het gebruik van chemicaliën, tandpasta of schuurmiddelen bij het schoonmaken van uw Opal Jewelry. De beste methode voor het schoonmaken van uw Opal Jewelry is met behulp van een zeepachtige, warme wateroplossing.
Sieradendoeken
Sieradendoekjes worden aanbevolen om uw Opaal sieraden schoon te maken. Het gebruik van een zilveren doek voor zilveren sieraden en een gouden doek voor gouden Opaal sieraden zal helpen om de helderheid van uw Opaal te behouden. Als het doekje vuil wordt met zwarte resten, probeer dan die kant niet te gebruiken. Bewaar uw doekje in een afsluitbaar zakje zodat er geen stofdeeltjes in het doekje kunnen komen.
De meeste commerciële schoonmaakproducten voor zilveren sieraden beschadigen Opaal niet. Commerciële schoonmaakdips voor goud die het goud helderder laten glanzen zijn oké, maar probeer het niet te gebruiken op Opaal Doublets of Triplets.
Ultrasoon reinigers
Wanneer u uw Opal sieraden naar een juwelier brengt om te laten reinigen, is de kans groot dat ze een ultrasoonreiniger gebruiken. Reinig Opal Doublet of Opal Triplet sieraden nooit in een ultrasoonreiniger. Deze machines kunnen de lijmverbinding verzwakken en ervoor zorgen dat uw Opal uit elkaar valt. Voor massief Opal hebben we nooit een probleem gehad met ultrasoonreinigers.
Uw opaal laten polijsten
Veel opalen in ringen worden naar juweliers gebracht om opnieuw te polijsten. Ik heb honderden opaalringen van meer dan 10 jaar oud gezien die alleen een goede poetsbeurt nodig hadden en ze kwamen er weer zo sterk als nieuw uit. Houd dit in gedachten als u ooit een oude opaalring wilt verkopen, het eerste wat u moet doen is hem naar een juwelier brengen om hem opnieuw te laten polijsten en vervolgens de opaalring te laten taxeren.
Antieke Opaal Sieraden
Veel mensen in Australië en Groot-Brittannië hebben Opaal sieraden geërfd. De meeste zijn gemaakt van 9kt goud als ringen of hangers en gemaakt in een klauwzetting. Sommige dure sieraden waren met de hand gezet met diamanten. Reinig antieke Opaal sieraden niet in de ultrasone reiniger totdat u hebt vastgesteld of de Opaal een natuurlijke massieve Opaal, Opaal Doublet of Opaal Triplet is.
Groot-Brittannië was de belangrijkste koper van Opaal aan het begin van de eeuw en veel Opaal bevindt zich nu in het VK. Het is belangrijk om te controleren of de Opaal massief of triplet is, omdat de uitvinding van doubletten en tripletten rond het begin van de eeuw plaatsvond.
Een Opal Triplet is een dun plakje Opaal tussen een glazen bovenkant en een zwarte basis. Oorspronkelijk werden glazen bovenkanten gebruikt, maar later werden plastic bovenkanten en onderkanten gebruikt. U kunt sieraden 5 minuten in de vriezer leggen en een vergrootglas gebruiken om een dunne lijn van ijs te zien die lijkt te verbinden.
Lees alstublieft onze Informatie over een Opaal Triplet als u niet zeker weet wat een Triplet Opaal is. Veel mensen denken namelijk dat hun geërfde Opaalsieraden massief zijn, terwijl de meeste Triplet Opaal zijn, die aanzienlijk minder waard zijn dan een massieve Opaal van dezelfde vuurkleur.
Vergelijkbaar werden er aan het begin van de eeuw maar een paar doubletten gemaakt. Een doublet is een dun plakje Opaal dat op ijzersteen of een soortgelijke ondergrond wordt geplaatst. Als het in een vriezer wordt gelegd, bevriest de lijm en is het zichtbaar met een vergrootglas. Lees meer over doubletten in onze Informatieartikel over Opaal Doublet .
Veel verzamelaars van antiek willen niet dat de sieraden gepolijst zijn, maar willen juist de natuurlijke aangetaste look. Het is het beste om de sieraden gewoon schoon te maken in sop met een tandenborstel. Hetzelfde geldt voor oude collecties zoals de John Benny Opal collectie van op maat gemaakte sieraden.
Winkel voor opaal sieraden
Gerelateerde veilingen
Bekijk onze gids over hoe je Opaal Sieraden kiest. Met zoveel verschillende stenen om uit te kiezen kan het een van de moeilijkste dingen zijn om te doen.
Kunnen Opaal Sieraden nat worden? Laten we eens nader bekijken wat er gebeurt als Opaal nat is en waar je op moet letten.
6th Nov 2018