Gepubliceerd op 13th Nov 2016
Gewijzigd op 3rd Feb 2024
Geschiedenis van Opaal
Wat is de geschiedenis van Opaal? De naam die aan opaal is gegeven, is afgeleid van de oude Griekse en Latijnse talen. De Griekse Opallios en Latijnse Opalus, die beide "een kleurverandering waarnemen" betekenen. De eerste bekende opaalrelikwieën werden gevonden in een grot in Kenia. Geologen geloven dat deze opalen rond 4000 v.Chr. uit Ethiopië afkomstig zijn. Eeuwen later is het verbazingwekkend dat pas in 1990 mijnwerkers en consumenten Ethiopische opalen opnieuw ontdekten. Zoals veel edelstenen werden opalen gebruikt voor sieraden en amuletten, meestal gecombineerd met andere edelstenen. Net als vandaag de dag pronken opalen met schoonheid, status en rijkdom, een modetrend die eeuwenlang niet is veranderd.
1900 Hongaars koninklijk uniform met kristalopaal
Hongaarse Opaal Geschiedenis
Hongarije was een van de grootste opaalproducenten met twee locaties in Dubník en het Tokaj-gebergte, in de buurt van het dorp Telkibánya. Kostbare opaal en een speciale transparante geeloranje gewone opaal, honingopaal genaamd, werden hier gedolven. Sinds het einde van de 18e eeuw is de productie uit Hongarije echter vertraagd en is er tegenwoordig vrijwel geen productie meer.
Australische Opaal Geschiedenis
Gelukkig voor opaalliefhebbers werden er hoogwaardige opalen ontdekt in Australië. De zwarte opaal die werd gevonden, werd oorspronkelijk beschouwd als nep of behandeld, omdat de opaal veel helderder was dan de Hongaarse opaal. Echter, naarmate kopers zich meer op hun gemak voelden en er meer zwarte opaal werd geproduceerd, werden Europeanen, met name de Duitsers, de grootste kopers. Sinds het einde van de 19e eeuw domineert Australië de productie van opaal met een marktaandeel van meer dan 90%.
Opaalmarkten
De eerste geregistreerde markt voor opaal was de Romeinen. Als een rijk en machtig rijk gebruikten ze hun nieuw verworven rijkdom om uit te geven aan prachtige items die hun status lieten zien. Opalen waarvan de kleuren veranderen met elke lichtverschuiving werden als uitzonderlijk beschouwd in vergelijking met edelstenen van één kleur zoals parels of diamanten. Het is bekend dat de meerderheid van deze opalen uit Hongarije kwam, waar kristalopalen werden geproduceerd.
Marcus Antonius, de beroemde Romeinse generaal, waardeerde opaal en natuurlijk Cleopatra. Er wordt aangenomen dat hij een opaal begeerde die in het bezit was van een collega-senator, bekend als Nonius, omdat de felle lichten hem deden denken aan nachten die hij met Cleopatra had doorgebracht. De senator weigerde de steen te verkopen die naar verluidt 2.000.000 sestertiën waard was (US $ 80.000) en vluchtte uit Rome, waarbij hij zijn huis achterliet, maar met zijn meest gewaardeerde bezittingen, zijn hoofd en opaal.
De fabel vertelt ook dat een Romeinse keizer een derde van zijn koninkrijk wilde ruilen voor slechts één opaal. Opaal is gebruikt in de kroon van koningen, waaronder Frankrijk. Keizer Napoleon bood zijn keizerin Josephine zelfs een schitterende rode opaal aan, omringd door stralende rode flitsen, die bekendstaat als "The Burning of Troy". Koningin Victoria heeft de trend in de moderne tijd nieuw leven ingeblazen door een liefhebber van opaal te worden en gedurende haar hele regeerperiode opalen te dragen.
Koop uw eigen opaal
Gerelateerde veilingen